بنکسی

«کسی چهره بنکسی را ندیده، اما نقاشی‌هایش دیوارهای شهرهای مختلف جهان را پوشانده‌اند»! اولین باری که اسم بنکسی به گوشم خورد سالن پخش فیلم دانشگاه علوم پزشکی بود. فیلم مستند جنجالی فوق العاده ای با عنوان “خروج از فروشگاه کادو فروشی”. بنکسی نام مستعار هنرمند گرافیستی ست که انتقاد از مسائل سیاسی و رفتارهای اجتماعی و پلیس موضوع اصلی کارهای او را تشکیل می دهد و بابت همین نگاه انتقادی خیلی به مزاج سیاسیون و دستگاه حکومتی بریتانیا خوش نمی آید. فیلم مستند بنکسی اولین بار در سال ۲۰۱۰ به نمایش درآمد و نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم مستند شد. بنظرم کارهای بنکسی فراتر از کار گرافیتی خیابانی است. همه ی ما هنگام رد شدن از خیابان های شهر متوجه تابلوهای تبلیغاتی می شویم اما وقتی دیوارهای شهر پر از کنایه های مربوط به صلح جهانی یا دیوارحائل فلسطین یا بمب های شیمیایی باشد بی اختیار توجه همه را به خودش جلب می کند مخصوصا اینکه به روش خاص خودش با اسپری کار شده باشد.

کارهای بنکسی (BANKSY) همه یادآوری حقیقت های فراموش شده ی پیرامون ماست. مردمی که تاثیر بمب اتم تا آلودگی جو زمین و سوراخ شدن لایه اوزون بخشی از دقایق خبر روزانه برایشان بحساب می آید، مواجهه با حقیقت های فراموش شده آنها را در خیابان میخکوب می کند و برای این کار دیوارهای شهری بهترین جا برای ارائه ی تکاندهنده ترین اخبار روز است؛ نیازی به بیلبورد و هزینه های مربوط به آن نیست و در پر مخاطب ترین راه حل موجود ارائه می شود. اولین برخورد دولت ها همیشه با نقش و نگارهای خیابانی دستگیری و مخدوش کردن این آثار است. اما آثار بنکسی همه جای دنیا مخاطب های خودش را پیدا می کند. بریستول و لندن پایگاه انتشار کارهای بنکسی بود. شخصیت های تصاویر کوبنده ی بنکسی کودک، سرباز، زن و مرد و موش هستند. آخرین کار بنکسی که کامیون حاوی عروسک های حیوانات است با نام «فریاد بره ها» یک ماشین کشتارگاه که پر از عروسک های پارچه ای است همراه با اجرای صداهای هر کدام از حیوانات، دور شهر را می گردد و در منطقه ی بسته بندی گوشت کار خودش را اجرامی کند. پر واضح است که کارهای اعتراضی بنکسی همه انتقادی به اعمال مردم قرن ۲۱ به آلودگی، کشتار بیرحمانه، سرمایه داری، جنگ، و حمایت از حیوانات است.
بنکسی از هر روشی برای ارائه کارهای هنری خودش استفاده می کند. از اجرا در یک ماشین تا نمایشگاه و خیابان! از پخش پول های ده پوندی با عکس های پرنس دایانا تا سفر به سرزمین فلسطین و ترسیم ۹ تصویر بر دیوار کرانه های غربی! در کارهایی که روی دیوار حائل فلسطین کار کرده بود نقش آسمان آبی و جزیره ای که آنطرف دیوار را نشان می داد کشیده شده بود و بچه هایی که به جای شن بازی در ساحل با خاک و کلوخ دیوار بازی می کنند! بنکسی بدون تعصب به نژاد و ملیت خاصی، کارهایش را طراحی و اجرا می کند. کار با اسپری بیشترین نوع کارهایش را تشکیل می دهد. کارهای انتقادی بنکسی معمولا بعد از پدید آمدن محو و پاک می شوند. پلیس همه جا با کارهای بنکسی مخالفت می کند و در صدد معدوم و مخدوش کردن آن برمی آید.


کارهای بنکسی محدود به انتقاد از عملکرد دولت نمی شود؛ او کارهای متعددی را در حوزه ی محیط زیست انجام داده و یکی از بهترین کارهای او در پایان کنفرانس اقلیمی ۲۰۰۹ با موضوع تغییرات اقلیمی بود که حروف در حال ذوبِ یک جمله ی اعتراضی را کشیده بود: جمله این بود “من به گرمایش زمین اعتقادی ندارم”
بنکسی هیچ تصویری از خودش را در اختیار رسانه ها قرار نمی دهد. او شبیه یک روح سرگردان در فرار از پلیس های خرابکار است.
و از نظر من بنکسی مفهوم واقعی یک هنرمند است، آثار او نه در گالری های خصوصی و دولتی بلکه در دیوارهای شهر است. هزینه ای بابت دیدن کارهای بنکسی پرداخت نمی شود و عمیق ترین تاثیرها را بر مردم می گذارد و نیازی به سنجاق کردن هنرمند به اثرش بابت توضیحات اضافی نیست. موضوع کارهای بنکسی طعنه های عمیقی بر عملکرد سردمداران در قبال مردم و همچنین زمین می زند. مفاهیم سیاسی ضد سرمایه داری و ضد امپریالیسم، همچنین دورویی، فقر، و طمع از موضوعات اخلاقی کارهای بنکسی است.


جمله ای از بنکسی معروف است و بحق بهترین و گویا ترین وضعیت را بیان می کند: ” گاهی وضع موجود جهان اونقدر حالمو بد می کنه که نمی تونم بقیه پای سیبم رو بخورم”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *